C0805C563J3JACAUTO
DigiKey Part Number
399-15660-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-15660-1-ND - Cut Tape (CT)
399-15660-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C563J3JACAUTO
Description
CAP CER 0.056UF 25V U2J 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C563J3JACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)