C0805C475M3PACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 9,975
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 101,769
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
TDK
YAGEO
TDK
In Stock: 72
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Image for C0805C475M3PACTM is not available
C0805C475M3PACTM
DigiKey Part Number
399-C0805C475M3PACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C475M3PACTM
Description
4.70UF 25.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)