C0805C155K4RACAUTO
DigiKey Part Number
399-15828-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-15828-1-ND - Cut Tape (CT)
399-15828-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C155K4RACAUTO
Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C155K4RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)