C0603X560J5GACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X560J5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603X560J5GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603X560J5GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X560J5GACTU
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X560J5GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)