C0603X473J4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2,624
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
0.047 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X473J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X473J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X473J4RACTU
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X473J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)