C0603X103K1RAC3316
DigiKey Part Number
399-C0603X103K1RAC3316TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603X103K1RAC3316CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603X103K1RAC3316DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X103K1RAC3316
Description
CAP CER 0603 10NF 100V X7R
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603X103K1RAC3316 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)