C0603T474K4RBLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T474K4RBLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603T474K4RBLTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603T474K4RBLTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T474K4RBLTU
Description
CAP CER 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603T474K4RBLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)