C0603C563M1RAC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C563M1RAC7411
DigiKey Part Number
399-C0603C563M1RAC7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C563M1RAC7411
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)