C0603C273J4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5,499
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 7,614
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
YAGEO
YAGEO
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
0.027 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C273J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C273J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C273J4RACTU
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C273J4RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)