C0603C124J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C124J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C124J5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C124J5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C124J5RACTU
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C124J5RACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)