C0603C102KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C102KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C102KDRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C102KDRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102KDRACTU
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C102KDRACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)