C0402C472J5RECTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 21,748
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 13,514
Datasheet
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KYOCERA AVX
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
KYOCERA AVX
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C472J5RECTU
DigiKey Part Number
399-C0402C472J5RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C472J5RECTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C472J5RECTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C472J5RECTU
Description
CAP CER 0402 4.7NF 50V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C472J5RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)