C0402C152G5GECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C152G5GECTU
DigiKey Part Number
399-C0402C152G5GECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C152G5GECTU
Description
CAP CER 0402 1.5NF 50V C0G 2%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C152G5GECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)