C0402C132F5JACAUTO
DigiKey Part Number
C0402C132F5JACAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C132F5JACAUTO
Description
CAP CER 1300PF 50V U2J 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1300 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C132F5JACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)