C0402C103J5RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 89,156
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 263,727
Datasheet
Walsin Technology Corporation
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C103J5RECTU
DigiKey Part Number
399-C0402C103J5RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C103J5RECTU
Description
CAP CER 0402 10NF 50V X7R 5%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C103J5RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)