ALF70C182DF200
DigiKey Part Number
399-ALF70C182DF200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C182DF200
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 126.7mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF70C182DF200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.42 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
81 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
126.7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C