ALA8DE361DE500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 698
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
360 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 577mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
ALA8DE361DE500
DigiKey Part Number
ALA8DE361DE500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8DE361DE500
Description
CAP ALUM 360UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.91 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7.14 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
147 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
577mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C