A768KE336M1HLAE042
DigiKey Part Number
399-A768KE336M1HLAE042TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KE336M1HLAE042CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KE336M1HLAE042DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KE336M1HLAE042
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 42mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768KE336M1HLAE042 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
33 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C