PHDR-24VS
PHDR-24VS
PHDR-24VS
DigiKey Part Number
455-1177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHDR-24VS
Description
CONN RCPT HSG 24POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.079" (2.00mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)