ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 284
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 70
Datasheet
Image for ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR is not available
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR
DigiKey Part Number
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Mating Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm, 15mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.351" (8.91mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)