LRC0402CK10NGV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0402CK10NGV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0402CK10NGV001T
Description
FIXED IND 10NH 250MA 450 MOHM
Detailed Description
10 nH Unshielded Multilayer Inductor 250 mA 450mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRC0402CK10NGV001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant
3.7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)