LRC0402CJ12NGV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0402CJ12NGV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0402CJ12NGV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0402CJ12NGV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0402CJ12NGV001T
Description
FIXED IND 12NH 250MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 nH Unshielded Multilayer Inductor 250 mA 500mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRC0402CJ12NGV001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
3.2GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)