IXFT50N30Q3
DigiKey Part Number
IXFT50N30Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT50N30Q3
Description
MOSFET N-CH 300V 50A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 50A (Tc) 690W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3165 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
690W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 25A, 10V