Image for MS3108R22-14SF187 is not available
MS3108R22-14SF187
DigiKey Part Number
IMS3108R22-14SF187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3108R22-14SF187
Description
CONN PLUG FMALE 19P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Silver
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
19
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Features
Backshell, Coupling Nut
Qualification
MIL-DTL-5015
Current Rating (Amps)
22A
Shell Size - Insert
22-14
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C