MKJ3A7F12-37PN
DigiKey Part Number
1003-1438-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A7F12-37PN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
37
Shielding
Shell Size - Insert
12-37
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C