M83513/25-D02NP
DigiKey Part Number
1003-M83513/25-D02NP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83513/25-D02NP
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83513/25-D02NP Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Wire Gauge
24 AWG
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C