Image for KPT6UW16-26S is not available
KPT6UW16-26S
DigiKey Part Number
IKPT6UW16-26S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT6UW16-26S
Description
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Features
Potted, Shielding Device
Number of Positions
26
Shielding
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C