KPT2E18-32SEX
DigiKey Part Number
IKPT2E18-32SEX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT2E18-32SEX
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Number of Positions
32
Shell Size - Insert
18-32
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C