KPT08E14-19S
DigiKey Part Number
IKPT08E14-19S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT08E14-19S
Description
CONN PLUG FMALE 19P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C