Image for KPT08E14-12SXF42 is not available
KPT08E14-12SXF42
DigiKey Part Number
IKPT08E14-12SXF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT08E14-12SXF42
Description
KPT 12C 8#20 4#16 SKT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Retail Package
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-12
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C