KPT08E12-10PX
DigiKey Part Number
IKPT08E12-10PX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT08E12-10PX
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C