KPT07A12-10SWEX
DigiKey Part Number
IKPT07A12-10SWEX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT07A12-10SWEX
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
W
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C