KPT06P12-10PX
DigiKey Part Number
IKPT06P12-10PX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06P12-10PX
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
10
Features
Potted
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C