KPT06J14-19S
DigiKey Part Number
IKPT06J14-19S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06J14-19S
Description
CONN PLUG FMALE 19P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Features
Backshell, Strain Relief
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C