KPT06J14-12S
DigiKey Part Number
IKPT06J14-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06J14-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
12
Features
Backshell, Strain Relief
Shell Size - Insert
14-12
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C