Image for KPT06J14-12PF42 is not available
KPT06J14-12PF42
DigiKey Part Number
IKPT06J14-12PF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06J14-12PF42
Description
KPT 12C 8#20 4#16 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Retail Package
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-12
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C