Image for KPT06E14-12SF97 is not available
KPT06E14-12SF97
DigiKey Part Number
IKPT06E14-12SF97-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06E14-12SF97
Description
KPT 12C 8#20 4#16 SKT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Packaging
Retail Package
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-12
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C