KPT06E12-10PW
DigiKey Part Number
IKPT06E12-10PW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06E12-10PW
Description
KPT 10C 10#20 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Retail Package
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C