KPT02E18-32SEW
DigiKey Part Number
IKPT02E18-32SEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT02E18-32SEW
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD SLDR
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
32
Shell Size - Insert
18-32
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C