KPT01B20-39S
DigiKey Part Number
IKPT01B20-39S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT01B20-39S
Description
CONN RCPT FMALE 39P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
39
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
20-39
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C