KPT01A12-10PW
DigiKey Part Number
IKPT01A12-10PW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT01A12-10PW
Description
KPT 10C 10#20 PIN RECP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
W
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Retail Package
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C