KPT00E22-55SF42 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IKPT00E22-55SF42-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KPT00E22-55SF42 |
Description | KPT 55C 55#20 SKT RECP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup |
Category | Orientation N (Normal) |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Retail Package | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 55 | Ingress Protection Environment Resistant |
Shell Size - Insert 22-55 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Mounting Type Panel Mount | Voltage Rating 600VAC, 850VDC |
Mounting Feature Flange | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |