Image for KPT00E14-19PWF42 is not available
KPT00E14-19PWF42
DigiKey Part Number
IKPT00E14-19PWF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT00E14-19PWF42
Description
KPT 19C 19#20 PIN RECP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
W
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Retail Package
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
19
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C