KPT00E12-10PDZ
DigiKey Part Number
KPT00E12-10PDZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT00E12-10PDZ
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Features
Shrink Boot Adapter
Shell Size - Insert
12-10
Shielding
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Feature
Flange
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C