KPSE06A14-15S
DigiKey Part Number
IKPSE06A14-15S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE06A14-15S
Description
CIRCULAR CONNECTOR, KPSE SERIES,
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-15
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C