DL1-156P12C
DigiKey Part Number
IDL1-156P12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL1-156P12C
Description
CONN PLUG 156POS
Customer Reference
Detailed Description
156 Connector Plug, Hermaphroditic Contacts Black
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Features
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-1
Connector Type
Plug, Hermaphroditic Contacts
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
156
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)