DCMD25X3SJA197
DigiKey Part Number
DCMD25X3SJA197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMD25X3SJA197
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
25 (22 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C