DAM15S1A7NA197-146
DigiKey Part Number
DAM15S1A7NA197-146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S1A7NA197-146
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Mounting Brackets
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C