Image for CA3106E24-28PZ is not available
CA3106E24-28PZ
DigiKey Part Number
CA3106E24-28PZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E24-28PZ
Description
ER 24C 24#16 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
Z
Packaging
Retail Package
Number of Positions
24
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C