Image for CA3106E24-28PY is not available
CA3106E24-28PY
DigiKey Part Number
CA3106E24-28PY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E24-28PY
Description
ER 24C 24#16 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
Y
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Retail Package
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Silver
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
24
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C